Nektarina
Nektarina je podvrsta breskve. Razlikuju se od breskve po glatkim. Prve sorte nektarina su bile male i svetlih boja, skoro zelene i izgledale su kao da nisu sazrele. Danas se ukrštanjem različitih sorti dobijaju nektarine veličine običnih bresaka, crvene boje i slatkog ukusa, još slađeg od običnih bresaka. Naziv potiče od grčkog boga Nektara, a sok od ovog voća je nazivan i „piće Bogova’“.
Odličan su izbor za dijete jer oguljene sadrže izuzetno malo kalorija i nimalo masnoća. Budući da sadrže veću količinu voćnih šećera, dijabetičari ih moraju konzumirati s posebnim oprezom. Nektarine su takođe odličan izvor antioksidansa koji mogu pomoći u zaštiti kože od štetnih UV vazduha. Ne sadrže holesterol, dok vitamin C pomaže u održavanju zdravog imunološkog sistema.
Sorte nektarina i njihove osobine:
KALDEZI 2020 – Nastala je ukrštanjem sorti Stark Red Gold x Snow Queen. U proizvodnji je od 1987. godine. Sazreva prosečno 64 dana posle Redhavena. Stablo je vrlo bujno, vrlo visoke, ali neredovne rodnosti. Srednje je cvetna. Samooplodna je. Plod je srednje krupan, prosečne mase 140-150 g, okruglog oblika. Pokožica je bledozelenkaste osnovne boje, koja je na 80-90% površine prekrivena dopunskom sjajnocrvenom. Meso je beličastozelenkasto, čvrsto, odličnog kvaliteta, prijatnog ukusa. Odvaja se od koštice (kalanka). Odlične je transportabilnosti i manipulativnosti.
FANTAZIJA – Plod srednje krupan do krupan, jajast, pokožica sjajna I većim delom prekrivena jarkocrvenom bojom. Meso narandžasto žuto, čvrsto sočno, slatkonakiselo, aromatično sazreva polovinom VIII izrazito bujna sorta, dobre rodnosti, nije veliki probirač zemljišta. Osetljiva je na mrazeve. Plodovi joj dobro podnose transport. Kod nas se dosta gaji.
LARA – Nastala je ukrštanjem sorti nektarine Flavortop x May Grand. Sazreva deset dana pre sorte Redheven. Stablo je bujno, dobre i redovne rodnosti, polupiramidalnog oblika krune. Plod je srednje krupan, prosečne mase 120 – 140 g, ovalno okruglasto do elipsastog oblika. Pokožica je osnovne svetložute boje. Dopunska intezivno crvena prekriva 80-90% površine ploda. Meso je svetlo žuto, prošarano blagim crvenilom, srednje teksture, prijatnog ukusa, dobrog kvaliteta. Vrlo je otporna na manipulaciju i transport.
Zemljište
Aktivni (oranični) sloj zemljišta mora biti dubok, rastresit, vodopropustan, s dobrim vazdušnim, vodnim i toplotnim režimom. Zemljišta moraju biti lagana, peskovita ili peskovito-ilovasta, dok najbolji pH iznosi 6,0 – 7,0.
Izbor položaja za podizanje zasada nektarine
Parcele s južnom ili jugozapadnom ekspozicijom (položajem) u proleće se brže zagrevaju i na taj način podstiču raniji početak vegetacije, što se može negativno odraziti na prinose u slučaju čestih prolećnih mrazeva. Na mestima gde su prolećni mrazevi česta pojava, izbor severne strane predstavlja najbolje rešenje. Što se tiče prednosti, plodovi koji se gaje na terenima usmerenim prema zapadu sazrevaju nekoliko dana pre ostalih, što omogućava postizanje više cene na tržištu.
Priprema zemljišta za sadnju nektarine
Prvi posao u pripremi zemljišta za sadnju je ravnanje terena i planiranje pravca redova. Na taj način se omogućava oticanje viška vode zimi i sprečava stagniranje vode u mikrodepresijama, što se nega¬tivno odražava na korenov sistem. Zatim se izvodi rigolovanje (oranje 60-90 cm dubine). Brazda mora biti uska 25-35 cm, da bi se lakše postigla odgovara¬juća dubina. Rigolovanje treba izvesti u letnjim mesecima. Nakon rigolovanja poravnaju se slogovi i ra¬zori i površina se tanjiranjem priprema za sadnju. Posle toga sledi markiranje mesta za sadnju. Uz marker koji označava mesto sadnje iskopaće se jama dimenzija 50 x 50 x 50 cm.
Na dno jame treba staviti odgovarajuću količinu NPK mineralnog đubriva formulacije za voćarstvo (5-20-30, 7-14-21 i si.). Kad je sadnica posađena, oko nje se u obliku prstena ot¬vori kanal u koji se stavlja zrelo stajsko đubrivo. Sadnice pre sadnje obvezno treba pregledati i za sadnju upotrebiti samo one koje su dobro razvijene i zdrave.