Kruška
Kruške pripadaju porodici ruža (Rosaceae) i srodne su jabukama i dunjama. S obzirom na to da postoji oko hiljadu sorti, razlikujemo ih po veličini, obliku, boji, ukusu kao i dužini skladištenja. Dobar su izvor dijetalnih vlakana koja lekovito deluju najpre na zdravlje sistema za varenje, a zatim i kardiovaskularnog sistema.
Sorte krušaka i njihove osobine:
JUNSKA LEPOTICA – Dozreva krajem juna, oko 46 dana pre Viljamovke. Srednje rano cveta. Ističe se velikom rodnošću. Rast stabla je srednje bujan do bujan. Rađa relativno sitnim plodovima težine oko 60 g. Plodovi su izduženog, kruškolikog i zdepastog oblika. Osetljiva je na pozno prolećne mrazeve u cvetanju pa ponekad podbaci u rodu.
SANTA MARIJA – Ovo je srednje rana letnja sorta koja dozreva 8 dana pre Viljamovke tj. polovinom avgusta. Rađa srednje krupne do krupne plodove težine 150 do 250 g i spljoštenog oblika. Kožica ploda dobije sekundarnu limun žutu boju, a sa sunčane strane je prekrije lepo crvenilo. Stablo je bujno izuzetno rodno, srednje poznog cvetanja. Srednje je osetljiva na pozno prolećne mrazeve u cvetanju,osetljiva je na č.krastavost i štetne insekte. Zbog velike rodnosti neki je zovu i fabrika krušaka.
BOSKOVA BOČICA – Spada u kasne jesenje sorte jer sazreva oko 36 dana nakon Viljamovke (druga polovnaseptembra, početak oktobra). Rađa srednje krupnim do krupnim (230 do 280 g) plodovima karakterističnog kruškolikog oblika poput tikvice/bočice. Ima dugu i elegantnu peteljku. U vreme berbe, ima osnovnu svetlo-zelenu boju kožice koja kasnije prelazi u svetlo-žutu, a rđa poprimi tipičan cimetasto-crveni ton. Stablo je srednje bujno i rodno, dugih rodnih grančica, pozno cveta. Srednje je osetljiva na pozno prolećne mrazeve Dosta zastupljena u našim plantazama zbog kvalitetnih plodova.
FETELOVA – Spada u kasne jesenje sorte. Stiže za berbu oko 30 dana nakon Viljamovke, krajem septembra. Rađa krupnim do vrlo krupnim plodovima težine 250 do 320 g. Plodovi su specifičnog, jako izduženog kruškolikog oblika čime privlače pažnju kupaca. Osnovna boja u vreme berbe je svetlo-zelena koja sazrevanjem prelazi u slamnato-žutu. Po površini kožice raspoređene su rđaste lenticele. Plodovi se beru 15 dana ranije od punog zrenja. Stablo je srednje bujnosti i dobro radja. Srednje faze cvetanja. Osetljiva je na zimske i prolećne mrazeve pa se preporučuje za gajenje u toplijim oblastima. Rano prorodi i redovno radja, plodovi se dobro drze na granama u zrelosti.
KALUĐERKA – Rađa krupne plodove težine 180 do 250 g. Plodovi imaju tipičan kruškoliki oblik. Osnovna boja im je žutozelena, a dozrevanjem prelazi u slamnatožutu. Na sunčanoj strani javlja se lepo crvenilo. Meso ploda je sočno, čvrsto, bele boje, slatko-kiselo, bez posebne arome i slabo topivo u ustima. Sazreva početkom X. Stablo je bujno, piramidalne krune, srednje-rano cveta. Otporno je na pozne mrazeve, sušu i štetocine, delom osetljiva na čadjavu krastavost, plodovi skloni opadanju. Nije probirač zemljišta, plodovi joj se dobro i dugo čuvaju.
VILIJAMOVKA – Plod je krupan mase oko 200g. Kruškolik, nepravilnog izduženog oblika,kvrgave i neravne površine isprskane mrkim pegama. Pokožica ploda zelena a u zrenju prelazi u žutu. Meso krembelo, sočno, slatko, topivo, muškatnog mirisa, odlicnog kvaliteta, pogodna za sve vidove prerade.Vreme zrenja treća dekada i kraj VIII meseca. Stablo srednje bujnosti dobro radja, srednje pozno cveta, daje cvetne pupoljke i na vrhovima grančica. Osetljiva je na pozno prolećne mrazeve, bakterijsku plamenjaču i štetne insekte (kruškinu buvu i lisne vašiBere se dve nedelje pre zrenja i čuva do 5 meseci u hladnjači.
CRVENA VILIJAMOVKA – Plod je približnog oblika i veličine kao u standardne sorte Vililamovke stim što je cela površina pokožice prekrivena lepom crvenom bojom i što ima malo slabiji kvalitet mesa od standardne Vilijamovke. Stiže 2 do 3 dana posle standardne Vilijamovke. Crvena Vilijamovka je nastala od standardne Vilijamovke spontanom mutacijom pupoljka, širi se od 1945 god. Dosta je tražena na trzistu, ali nije za vece zasade jer joj se često gubi crvena boja ploda.
KONFERANS – Plod je krupan, prosecne mase oko 230g. Plod pravino kruskolik nesto izduzen, pokožica u zrenju zelenožuta, bez crvenila na sunčanoj strani. Meso je bledožuto, puterasto, slatko, aromatično i prijatno za jelo. Sazreva krajem IX meseca. Drvo je srednje bujno i veoma rodno, cveta srednje rano. Osetljiva je na pozno prolećne mrazeve, drvo je prilagodljivo različitim uslovima. Obilno i redovno rađa.
Butira précoce Morettini – Jedna je od najboljih ranih krušaka koja sazreva krajem jula. Srednje bujnog do bujnog je rasta. Prirodno formira široku piramidalnu krošnju. Cveta rano do srednje rano. Diploidna je sorta. Rano počinje da rađa i to čini redovono i obilno. Rađa srednje krupne plodove (140 g) kruškolikog oblika. Kožica ploda je prilično tanka, krhka, glatka, suva i sjajna, osnovne svetlo-zelene boje koja sazrevanjem prelazi u zelenkasto-žutu s jarkim crvenilom na osunčanoj strani. Meso ploda je bele boje. Slatkog je i sočnog, osvežavajućeg ukusa i vrlo prijatne arome. Izuzetnog je kvaliteta. Vrlo dobro rodi.
LUBENIČARKA – Lubeničarka ima tamno-crveno meso koje podseća na lubenicu. Sazreva od polovine do kraja avgusta, a rađa dobro i redovno. Plod je srednje krupan, kruškastog oblika. Zelenkasto-žutu pokožicu prekriva rumenilo sa sunčane strane, a meso je svetlocrveno, sočno, slatkonakiselo, prijatne arome. Čim počne da prezreva, gnjili i gubi karakterističnu crvenu boju, ali je i tada prijatno za jelo.
Priprema zemljišta za sadnju
Odabranu površinu, koja je svojim položajem i svojstvima zemljišta do¬bra za gajenje krušaka, trebalo bi meliorativno pođubriti na bazi obavlje¬ne hemijske analize zemljišta i nakon toga duboko obraditi. Obrada zavisi od tipa zemljišta. Ako je zemljište dobrih fizičkih svojstava, a koja često u nižim horizontima imaju povećan sadržaj kalcijuma, obradom se ni u ko-jem slučaju ne sme ići preduboko, i to zbog dva razloga: prvo, da se delovi horizonta s povećanim sadržajem kalcijuma ne izoru na po¬vršinu, i drugo, takvom pripremom stvaraju se uslovi za dublje prokorenjivanje. Takva zemljišta se pripremaju oranjem do dubine 40 do 50 cm. Lošija, teža zemljišta, loših fizičkih osobina pre oranja potrebno je po¬drivati na dubinu 70 do 80 cm. Najpovoljnije je duboku obradu obaviti tokom avgusta, pa takvo zemljište ostaviti do početka novembra, dok se ne nabave sadnice. Pre sadnje, zemljište se istanjira i potom se obeleže redovi i sadna mesta.
Izbor podloga
Sve sorte krušaka nema¬ju zadovoljavajuću kompatibilnost s dunjom, pa se one moraju kalemiti s međupodlogom. Kruška se može kalemiti na divlju krušku i na različite tipo¬ve dunje. Na podlozi divlje kruške manje je osetljiva na lošija zemljišta, ali su stabla bujnija, a i plodovi su znatno lošijeg kvaliteta. Kao podloga koriste se tipovi dunje: EMA, EMC, BA 29, Adam’s, Sydo i OHF 333. Prednost bi trebalo dati podlogama EMA i BA 29.
Vreme i tehnika sadnje
Iskopa se rupa za sadnicu. Sadnicu se postavlja 3-5 cm daleko od koca. Na koren se stavlja sloj rastresitog zemljišta, debljine 5 – 8 cm koji se dobro nagazi. Potom se stavi 20 – 30 kg zrelog stajnjaka. Na njega se stavlja zemlja pa se oko voćke oblikuje čanak za bolje zadržavanja vode. Dubina sadnje je kao u rasadniku, tj. spojen mesto je barem 10 cm iznad nivoa zemljišta.
Održavanje zasada
Međuredni prostor se zatravi, kosi se 6 – 8 puta u vegetaciji a u redu se primenjuju herbicida. Ako u voćnjaku nema sistem za navodnjavanje zemljište se održava stalnom međurednom obradom.
Đubrenje
Odmah nakon sadnje ili najkasnije do kraja proleća mladi se voćnjak pođubri stajskim đubrivom. Za prilično veliku gustinu sad¬nje preporučuju se dva načina đubrenja:
- Pojedinačna đubrenja svake sadnice s 20 – 30 kg stajnjaka oko sadnice.
- Odoravanjem brazde oko 70 cm od reda sadnica, kao i zaoravanjem đubriva koji se stavlja u odoranu brazdu.